user preferences

Rola organizacji anarchistycznej

category ireland / britain | anarchist movement | opinion / analysis author Monday February 26, 2007 19:16author by John Flood - WSM Report this post to the editors

Role of the anarchist organisation from Workers Solidarity 94 Nov/Dec 2006

Patrząc na dzisiejszy świat trudno jest sobie wyobrazic jak miało by powstać społeczeństwo które chcielibyśmy zobaczyć. Ale zamiast siedzieć z założonymi rękami czekając na upadek kapitalizmu albo nadejście rewolucji, wierzymy w organizowanie sie tu i teraz.

Poprzez cała historie anarchiści- komuniści podejmowali się różnych form organizacji, od grup wspolnoty interesow , komorki rewolucyjne, po anarcho-syndykalizm. My jako WSM opowiadamy sie za tradycja platformistyczną. Wyraża się to między innymi w tym, że wierzymy w zasadę gdzie grupa może osiągnąć o wiele wiecej kiedy działa jednogłośnie zamiast ciągłych tych samych fundamentalnych nieporozumieniami na tle teorii i taktyki.

Celem grupy takiej jak nasza jest popularyzowanie celów i metod działania anarchizmu wśród klasy pracującej, dlatego wierzymy że samo to zaowocuje wolnym społeczeństwem tym jakie chcemy stoworzyc. Nasze idee łącza zrozumienie teraźniejszości z realną wizją przyszlosci.

To wiąże ze sobą praktyczne wykorzystanie uznawanych środków jakie są niezbędne do osiągnięcia naszych celów jak i pomoc w zbudowaniu swiadomosci klasy, w zbudowaniu świadomości o jej własnych możliwościach i sile samodecydowania o sobie. Metody do jakich się odwołujemy to poprzez proste rzeczy jak wydawanie broszur, ulotek, biuletynow czy też opowiadanie się za anarchistycznym modelem działania podczas kampanii w które jesteśmy zaangazowani.
Może to przyjąć różne formy działań od starań o demokratyczne struktury w kamapani Anti-Bin Tax, pomocy w organizacji wydarzen majowych- Mayday, stosowanie demokratycznych metod w organizacji zwiazkow zawodowych czy propagowanie akcji bezposredniej w dzialaniach ruchy antywojennego. We wszystkich przypadkach chcemy promować działania, które czynnie zmieniają tych którzy biorą w nich udzial. Działania które przyczyniają się do tego że ludzie odzyskają poczucie siły i własnych możliwości co przygotuje ich do rewolucji o wolnościowe społeczeństwo jakie chcemy stworzyc.

Analizując społeczeństwo, w jakim zyjemy i przeszłość historyczną staramy się wyciągnąć wnioski z dawnych błędów. Chcemy rozwinąć wspólną strategie która połączy różne sposoby w jakich wyrażana jest walka klas.

Poniekad staramy się zapewnić pewne przywództwo ideologiczne, co absolutnie nie znaczy że mamy misje nauczania i zstępujemy ze szczytu góry niczym Mojżesz, niosąc plan nowego spoleczenstwa. Raczej cały czas uczymy się poprzez walkę i ludzi z którymi z współdziałamy.

Anarchiści nie tylko chcą obalenia kapitalizmu ale także wszelkich form relacji opartych na podporządkowaniu i dominacji. Naszym celem jest społeczeństwo bezklasowe, nie podzielone na pracodawców i pracownikow, na tych korzy wydają i wykonują rozkazy. Więc gdy widzimy swoja rolę jako tych którzy wskazują kształt podejmowanych działań, odrzucamy pomysł pełnienia roli pewnego rodzaju zinstytucjonalizowanych liderów czy kierownictwem ruchu.

Odmawiamy przyjecia pozycji władzy która wyniosła by nas ponad ten szeroki ruch i dała nad nim kontrole. Zamiast tego polegamy na sile naszych idei i przykładzie jaki dajemy starając się przekonać innych, co ważniejsze jest niż wspinanie się po szczeblach hierarchicznej i próba kontroli nad tymi ktorzy są poniżej.
W tym duchu patrzymy w przyszlosc do czasu kiedy organizacje jak nasza staną się niepotrzebne. Kiedy rewolucja sie uda stopniowo stracimy racje bytu i rozwiążemy się.

Reasumujac: nie robimy rewolucji dla klasy pracujacej, nie kierujemy jej interesami i nie sprawiamy nad nimi pieczy, dla ich wlasnego dobra. Poprostu istniejemy jako organizacja w obrębie klasy, starając się zachęcić ją do rozwoju w wolnościowym kierunku i przyspieszyc jej emancypacje.

Original article in English at http://www.wsm.ie/story/1619

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Employees at the Zarfati Garage in Mishur Adumim vote to strike on July 22, 2014. (Photo courtesy of Ma’an workers union)

Front page

Democracia direta já! Barrar as reformas nas ruas e construir o Poder Popular!

Reseña del libro de José Luis Carretero Miramar “Eduardo Barriobero: Las Luchas de un Jabalí” (Queimada Ediciones, 2017)

Análise da crise política do início da queda do governo Temer

Dès maintenant, passons de la défiance à la résistance sociale !

17 maggio, giornata internazionale contro l’omofobia.

Los Mártires de Chicago: historia de un crimen de clase en la tierra de la “democracia y la libertad”

Strike in Cachoeirinha

(Bielorrusia) ¡Libertad inmediata a nuestro compañero Mikola Dziadok!

DAF’ın Referandum Üzerine Birinci Bildirisi:

Cajamarca, Tolima: consulta popular y disputa por el territorio

Statement on the Schmidt Case and Proposed Commission of Inquiry

Aodhan Ó Ríordáin: Playing The Big Man in America

Nós anarquistas saudamos o 8 de março: dia internacional de luta e resistência das mulheres!

Özgürlüğümüz Mücadelemizdedir

IWD 2017: Celebrating a new revolution

Solidarité avec Théo et toutes les victimes des violences policières ! Non à la loi « Sécurité Publique » !

Solidaridad y Defensa de las Comunidades Frente al Avance del Paramilitarismo en el Cauca

A Conservative Threat Offers New Opportunities for Working Class Feminism

De las colectivizaciones al 15M: 80 años de lucha por la autogestión en España

False hope, broken promises: Obama’s belligerent legacy

Primer encuentro feminista Solidaridad – Federación Comunista Libertaria

Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları Açlık Grevinin 39 Gününde

The Fall of Aleppo

Italia - Ricostruire opposizione sociale organizzata dal basso. Costruire un progetto collettivo per l’alternativa libertaria.

© 2005-2017 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]