user preferences

Recent articles by Kim Keyser
This author has not submitted any other articles.
Recent Articles about Scandinavia / Danmark / Island Local contacts

Οι Ελευθερια ... Nov 24 09 by Matias Jensen - Libertære Socialiste

Libertarian Socialists formed in Denmark! Nov 23 09 by Matias Jensen

Om Anarkismo.net

category scandinavia / danmark / island | local contacts | policy statement author Friday July 08, 2005 01:15author by Kim Keyser - Anarkismo Report this post to the editors

Visste du at målet med dette nettstedet er å "fremme kommunikasjon, diskusjon og debatt innen den globale anarkistiske bevegelsen"?, eller at redaksjonskolletivet tilhører den såkalte "plattformistiske" tradisjonen innen anarkismen? Ikke? Her kan du i så fall lære om hva anarkismo.net egentlig er for noe.

Om Anarkismo.net

Hvem vi er og hvorfor vi gjør det

Anarkismo.net er et produkt av internasjonalt samarbeide mellom anarkistiske grupper og individer, som er enige med vår redaksjonelle erklæring (se lenger ned på siden). Nettstedets hensikt er å fremme kommunikasjon, diskusjon og debatt innen den globale anarkistiske bevegelsen.

Intensjonen vår er å bygge denne siten til en virkelig flerspråklig og global ressurs. Vi har tenkt til å jobbe nært sammen med den anarkistiske bevegelsen som eksisterer. Alle redaktørene er enten medlemmer av anarkistiske organisasjoner, eller med i som kollektiver forsøker å etablere anarkistiske organisasjoner.

Redaksjonell erklæring

Vi identifiserer oss selv som anarkister innen den "plattformistiske", anarko-kommunistiske eller especifistiske (mer eller mindre en latin-amerikansk versjon av plattformisme) tradisjonen innen anarkismen. Vi identifiserer oss -stort sett- med denne tradisjonens teoretiske grunnlag og den organisatoriske praksis den argumenterer for, men ikke nødvendigvis alt annet den har gjort eller sagt. Den er et utgangspunkt for vår politikk -ikke et endepunkt.

Denne tradisjonens essens er behovet for organisasjoner som ønsker å utvikle:

  • Teoretisk enighet
  • Taktisk enighet
  • Kollektiv handling og disiplin
  • Føderalisme

Anarkisme vil bli skapt av klassekampen mellom samfunnets overveldende majoritet (arbeiderklassen), og den bittelitte minoriteten som styrer samfunnet i dag. En suksessrik revolusjon krever at anarkistisk ideologi blir den dominerende ideologien i arbeiderklassen. Det vil ikke skje spontant. Vår rolle er å gjøre den anarkistiske ideologi til den dominerende ideologi, eller som det noen ganger uttrykkes: å bli "ideenes lederskap".

En særdeles viktig del av vår aktivitet er arbeide innen arbeiderklassens økonomiske organisasjoner (arbeiderforeninger, fagforeninger, klubber), der dette er en mulighet. Vi forkaster derfor syn som avviser aktivitet i fagforeningene, fordi som medlemmer av arbeiderklassen er det bare naturlig at vi også burde være medlemmer i disse masseorganisasjonene. Innen foreningene kjemper vi for demokratiske strukturer som er typisk for anarko-syndikalistiske organisasjoner -slik som tretti-tallets CNT. Men fagforeningene -uansett hvor revolusjonære- kan ikke erstatte behovet for anarkistiske politiske organisasjoner.

Vi ser det også som vitalt å arbeide i kamper som utspiller seg på utsiden av arbeidsplassen og fagforeningene. Disse kampene inkluderer særskilte undertrykkelser, imperialisme og sannelig arbeiderklassens kamp for et verdig sted og miljø å leve i. Vår generelle tilnærming til disse kampene -slik som vår tilnærmelse til fagforeningene- er å involvere oss selv i massebevegelsene, for å spre anarkistiske organisasjonsmetoder som direkte demokrati og direkte aksjon.

Vi motsetter oss aktivt alle utslag av fordommer innen arbeiderbevegelsen og samfunnet i sin helhet. Vi prioriterer å kjempe side ved side med de som kjemper mot rasisme, sexisme, [religiøs] sekterisme og homofobi. Vi mener en revolusjons suksess, og en suksessrik utryddelse av disse typer undertrykkelse etter revolusjonen, avhenger av å utvikle slike kamper i den før-revolusjonære perioden. Kampmetodene vi argumenter for er en forberedelse til bestyrelsen av samfunnet etter anarkistiske og kommunistiske retningslinjer etter revolusjonen.

Vi kjemper mot imperialisme, men framhever anarkisme som et alternativ til nasjonalisme. Vi forsvarer anti-imperialistiske grasrotsbevegelser mens vi argumenterer for en anarkistisk strategi, i stedet for en nasjonalistisk strategi.

Vi ser behovet for at anarkistiske organisasjoner som er enige i disse prinsippene sammenslutter seg internasjonalt. Dog tror vi at den mulige graden av sammenslutning -og hvor mye ressurser vi legger i det- bestemmes av suksessen til nasjonale eller regionale organisasjoners kapasitet til å muliggjøre slikt internasjonalt arbeide -ikke tomme slagord.

Nettstedets konkrete mål er presisert i et annet dokument.

PDF-versjon (engelsk) (One sided leaflet with the site logo and the editorial statement).

ENGELSK - About us
GRESK - Om oss på gresk
ITALIENSK - Chisiamo

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Freedom/Libertad #6

Front page

Exigimos la presentación con vida de David Venegas Reyes

Irã: prenúncio de mais uma invasão imperialista.

Solidarity with the Sparks!

Perú: Ollanta Humala y el gobierno nacionalista

الأناركيون و الإشتراكيون الثوريون في مصر 

Which way forward for the 99%?

A 10 años del levantamiento de diciembre de 2001

מותו של משליך אבנים

Los libertarios vuelven a la Federación de Estudiantes de la Universidad de Chile (FECH)

Un paso adelante, ¿dos atrás? Balance político del 2011 en Colombia

بيان تضامن التحرريين الأممين مع نضال شعب م

Iran-Israel: non aux menaces de guerre de l’Etat israélien

L'ora dei banchieri

Να προχωρήσουμε ένα βήμα πιο πέρα

Semana de Lucha (14-18 Nov) contra el Pacto Social y por la Huelga General

A un año de la muerte de Georges Fontenis

The Egyptian military council promotes sectarian strife and massacres protestors

Build on the Anarchist and Revolutionary Potentialities of the Occupy Wall Street Movement.

Intimidación Policial y Detención de 24 Compañeros en Oaxaca de Magón, México

نداء من اجل ملتقى أممي في تونس

6 settembre, sciopero generale di lotta e indignazione

Sobre el encuentro de Barrancabermeja: un paso adelante para el movimiento popular colombiano

London burns - causes & consequences of the riots - an anarchist perspective

Los libertarios y las Bases para un Acuerdo Social por la Educación Chilena

Latest News

Scandinavia / Danmark / Island | Local contacts | no

Sat 11 Feb, 12:43

browse text browse image

Sorry, no stories matched your search, maybe try again with different settings.

Opinion and Analysis

Sorry, no stories matched your search, maybe try again with different settings.

Press Releases

Sorry, no press releases matched your search, maybe try again with different settings.
© 2005-2012 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]