user preferences

Wolnosc: Rozmyślania na temat anarchizmu

category ireland / britain | anarchist movement | opinion / analysis author Tuesday February 27, 2007 17:55author by Oisin Mac Giollamoir - WSM Report this post to the editors

Polish translation of Thinking about anarchism : Liberty from Workers Solidarity No 85, March 2005

Mówi się o dwóch typach wolności- pozytywnej i negatywnej lub uogólniając, o istnieniu wolność od.. do. Uważam tą dychotomie za nieprawdziwa i mało znacząca. Wolność nie jest słowem opisującym dwojakość, wolność odnosi się tylko do jednego stanu rzeczy.

Wolność jak każde słowo w każdym innym języku , wyrosło z naszej potrzeby komunikacji. Idea wolności której istota ma kontekst społeczny, odnosi się do relacji międzyludzkich. Michal Bakunin, jeden z ojców założycieli współczesnego anarchizmu pisał: „ Człowiek w odosobnieniu nie posiada wolności. Jesteśmy wolni gdy nasza wolność jest zauważona,, uznana i za takowa traktowana przez druga osobę i wszystkich wokół. Stąd wolność nie jest cecha izolacji, wyłączenia a związku.”

Cytat ten na pierwszy rzut oka nie mówi na nic nowego o wolności, nie podaje jej definicji, słusznej i prawdziwej po wieki, nawet o krok się do tego nie zbliża, przypomina nam on jednak o kilku sprawach. W przeciwieństwie do tego co wielu może sądzić, wolność nie jest kwestią wolność od ludzi ani swobodą do robienia czegokolwiek nie zważając jaki wpływ może mieć to na innych. Wolność zachowuje swój sens jedynie gdy jesteśmy wolni razem z innymi. Wolność jednostki ma znaczenie tylko wtedy gdy nie narusza autonomii drugiej osoby a wręcz ja umacnia. Wolność to nie tort podzielony na wystarczająca ilość kawałków dla każdego. Wolność to żywa materia która istnieje w społeczeństwie jeśli pozwolimy jej zaistnieć. To twór społeczny.

Wolność istnieje tylko między równymi sobie istotami ludzkimi. Nierówność pociąga za sobą hierarchiczny układ a co następuje implikuje podporządkowanie jednych wobec drugich. Nierówność tworzy niewolnictwo, tylko w egalitarnym społeczeństwie prawdziwa wolność może istnieć.

Piewcy kapitalizmu
W przeciwieństwie co wielu może sądzi, nie istnieje konflikt między wolnością a równością. Istnienie jednego pociąga za sobą zaistnienia drugiego. Można myśleć odwrotnie jedynie w sytuacji gdy równość zostaje błędnie zrozumiana jako zrównanie albo kiedy zakłada się że równość odnosi się tylko do pewnych aspektów człowieka a nie całej ludzkości. Oba błędy są często powtarzane przez piewców kapitału. Wierzą oni że wolność oznacza tylko równe podporządkowanie wszystkich państwu lub kapitałowi. Jako taki, każdy przejaw indywidualizmu lub inności jest uważany za główne zagrożenie równości. Wielu wierzy jako wielcy jej obrońcy, że aby występować za wolnością trzeba przeciwstawić ją równości. Ale takie rozumienie jest płytkie i wyzbyte znaczenia. Kapitalistyczna wolność ogranicza i tłumi wolny i nieskrępowany rozwój jednostki, autonomiczność w kierowaniu własnym życiem i własnymi sprawami, ogranicza wolność która przychodzi uwalniając świat od strachu, przemocy państwa i wojen. Kapitalistyczna „ wolność” nie obejmuje nieograniczonego współdziałania jednostek , zrzeszania się, współpracy w wyzwoleniu od hierarchii i wszechobecnego strachu przed utrata pracy jaki czuje klasa pracująca.

Kapitalistyczna wolność odnosi się do wolności posiadania, nabywania , sprzedaży -towarów, pracy , ludzi, wszystkiego co możliwe. Wymaga istnienia machineri państwowej służącej obronie własności kapitalistycznej i ich prawa do robienia z nią cokolwiek chcą. Ich wolność odnosi się tylko do ekonomi a nie do człowieka i jego życia w społeczeństwie.

Wolność i Społeczeństwo
My, z drugiej strony jako rewolucyjni wolnościowi socjaliści, wierzymy że człowiek nie może być oddzielony od społeczeństwa. Ludzie mogą być wolni jedynie w społeczeństwie. Z dala od skrępowanej wolności, „uspołecznienie” jest tym co nas wyzwala.

W ramach kapitalizmu, społeczne współdziałanie uwolniło ludzkość od chorób, głodu, niedożywienia. O ironio ten sam system robi wszystko aby wolność nie stała się powszechna. Kapitalizm pokazał nam jak możemy się uwolnić od więzów jakie nałożyła na nas natura. Najwyższy czas aby uwolnić się od więzów kapitalizmu.

Original article in English at http://struggle.ws/wsm/ws/2005/85/liberty.html

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Revolutionary Trade Unionism: The Road to Workers’ Freedom

Latest News

Ireland / Britain | Anarchist movement | en

Thu 24 Apr, 08:01

browse text browse image

Not actually the book fair poster imageThe Dublin anarchist Bookfair returns to Liberty Hall on Saturday 12th of April this year 19:43 Tue 08 Apr by Andrew 0 comments

wslast.jpg imageReport on WSM (Ireland) National Conference - Autumn 2013 20:50 Wed 18 Dec by Andrew 0 comments

cact.jpg imageCollective Action affiliate to Anarkismo 15:18 Wed 10 Jul by Collective Action 0 comments

irishnewsbuildingscare.jpg imageAnarchists Condemn G8 Scaremongering 15:29 Thu 23 May by Glykosymoritis 0 comments

freedom_1.jpg imageSolidarity with "Freedom" 02:49 Tue 05 Feb by Relations internationales de la CGA 0 comments

ls2.gif imageStatement from Liberty & Solidarity 7th Conference 19:01 Thu 27 Sep by Liberty & Solidarity 1 comments

bookfairflyerbanner190w.gif imageHundreds expected to attend Dublin Anarchist Bookfair 15:09 Fri 18 May by Costas Avramidis 0 comments

workers127.jpg imageWorkers Solidarity 127 15:23 Tue 15 May by Costas Avramidis 0 comments

cact.jpg imageFormation of a new Anarchist Communist project in the UK 18:25 Wed 02 May by Collective Action 1 comments

derry.jpg imageBlack Flag of Anarchism flies over Free Derry - John McGuffin & a history of Free Derry corner 15:12 Tue 01 May by WSM-Derry 0 comments

more >>
© 2005-2014 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]