Benutzereinstellungen

Neue Veranstaltungshinweise

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs

Es wurden keine neuen Veranstaltungshinweise in der letzten Woche veröffentlicht

Kommende Veranstaltungen

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs | Emperyalizm / Savaş

Keine kommenden Veranstaltungen veröffentlicht

Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | emperyalizm / savaş | feature author Donnerstag Januar 25, 2018 18:21author by DAF - Devrimci Anarşist Faaliyet Report this post to the editors

featured image

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

[English] [Castellano] [Ελληνικά] [Français] [Italiano]


Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

Şimdi Suriye’nin parçalanmasıyla sonuçlanan ve bölgede bir çok devleti parçalayacak olan Enerji Savaşı’nın bir stratejisidir Afrin saldırısı. Devletler, bu savaşları “vatandaşları için” yaptıkları yanılgısını yaratırlar. Vatandaşlarını bu yanılgıya inandırabilmek içinse milliyetçi muhafazakar bir propaganda yaparlar. Bu, içeride de dışarıda da kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. İçeride seçimlerde oy için gerekliyken dışarıda masalardaki rant için geçerlidir. Enerji kaynaklarının çıkarılması, taşınması, satılması gibi tamamen ticari bir sürecin tartışmasını yaşayan yöneticiler, kazanımlarını arttırabilmek için tüm malzemelerini kullanırlar. Tüfek, tank, uçak sayısının önemli olduğu bu tartışmalarda, en önemlisi asker sayısıdır. Asker bir malzemeden farksızdır. İşte bu milliyetçi muhafazakar yanılgının yaratılması da bundandır.

Kim birileri daha çok kazansın diye bir savaşa katılır ki? Kim her zaman her yerde devlet ya da şirketlerce satılan, damlası ekmekten pahalı olan benzin için savaşır? Bir litre benzin zammında her şeyin zamlandığı gerçeğiyle yaşayan bizler, hep kaybeden bizler, neden hep kazananlar için savaşalım ki? Gerçekte kimse savaşmaz bunlar için. Bu gerçeği bildikleri için ihtiyaçları var milliyetçiliğe, muhafazkarlığa.

Şimdi gazetelerden televizyonlardan yanılgı sloganları “Milli, milli, milli!”, “Milli irade, milli birlik” haykırılıyor. Asla açıkça söyleyemezler şunu; “Biz üçün beşin peşindeyiz”, “Savaşın ya da savaşmayın, size benzini de her şeyi de satacağız. Size ürettireceğiz, size tükettireceğiz, sizi sömüreceğiz.” İşte devletlerin planı, programı, stratejisi, savaşı budur. Biz halklar -zorunlu olarak devletlerin vatandaşları olanlar- her şeyi değiştirebiliriz. Bugün Afrin halkı bunu değiştirdiği için özgürce yaşamaktadır. Kobanê’de, Cizire’de, Chipas’ta değiştirildiği gibi. İşte halkların savaşıyla devletlerin savaşı arasındaki önemli fark da budur. Devlet, savaşında kendi sisteminin daha çok kazanması, daha çok kazanması için kuralsızlığıyla saldırır. Tanklarıyla, uçaklarıyla bombalar. Yaralar, öldürür, katleder ve tüm yaşamı tutsaklaştırmak ister. Halklar savaşında ise özgürlük vardır.

İki gündür Afrin’e atılan her bomba, atılan her mermi özgürlüğe atılmaktadır. Masada payını artırmak isteyen TC, Afrin saldırısını başlatmıştır. Milliyetçi ve muhafazakarlıkla yaratılmış bu yanılgıya kurulmuş bir stratejidir. Tamamen bir seçim stratejisidir. Tamamen bir ticari stratejidir. Devletin savaşı bir stratejidir. Halkların savaşı ise özgürlüktür. Ve özgürlüğü için savaşan bir halkı, hiç bir devlet yenemez.

DEVRİMCİ ANARŞİST FAALİYET

Verwandter Link: http://www.anarsistfaaliyet.org
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
#Nobastan3Causales: seguimos luchando por aborto libre en Chile

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs | Emperyalizm / Savaş | tk

Do 21 Mär, 03:26

browse text browse image

460_0___30_0_0_0_0_0_uluderekatliami_1.jpg imageDevlet zulmettikçe daha da büyür özgürlük tutkusu 20:31 So 01 Jan by Devrimci Anarsist Faaliyet (DAF) 0 comments

Arkalarında soğuk namlu yoktu, dağlardan aşağı boşanacak ise çığ değildi. Onlar az önce kendilerini durduran jandarmalardan kaçıyorlardı, mahpusluk korkusundan yani gökyüzünden yağacak olan kar değil f-16’ların bombalarıydı. Sığınabilecek yüceltilere yetişmek için vakit yoktu, f-16’lar daha hızlıydı onlardan ve sığındılar ilk gördükleri kayalıkların ardına…

textTürkiye'de CIA hapishanesi var 17:29 Di 13 Dez by Deniz KURTUL 0 comments

İSTANBUL - Luai Sakka’nın avukatı Osman Karahan’a göre, CIA Başkanı’yla görüşülen konular arasında, CIA ajanlarının çalışmalarının engellenmemesi de var.

textSaddam'ın İdamı Ve Sonrası Apr 07 by Zeynep Zelal 0 comments

Tüm dünya Saddam Hüseyin’in idamını defalarca izledi, idam öncesi ve sonrası yaşananlarla ilgili her türlü detayı takip etti. İdam görüntülerine ait internette yer alan tek bir videonun sadece bir gün içerisinde 12,3 milyon kere tıklanması bize bu idamın dehşet verici ve düşündürücü boyutunu ortaya koymaya yeter. İnsanların idama olan merakı ve bunun sosyo- psikolojik etkisi bu yazının konusu olmamakla birlikte ciddi bir incelemeyi hak edecek boyutta bir etkiye sahip.

textOrtadoğu, Türkiye Ve PKK’nin Ateşkesi Mär 19 by Dicle Bozdağ 0 comments

PKK, ateşkes sinyallerini ağustos ayında yayınladığı deklarasyonda vermişti. Bu deklarasyonda öne sürülen şartların gerçekleşmesi sonucunda ateşkes ilan edeceğini söyledi. Tabi bu şartlardan hiçbiri gerçekleşmedi.

Sorry, no press releases matched your search, maybe try again with different settings.
© 2005-2019 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]