user preferences

New Events

Mashriq / Arabia / Iraq

no event posted in the last week
Search author name words: Ilan Shalif

Siyonist Yerleşimcilerin Smrgeci Projesi ve Filistin Halkı Arasındaki Mevcut atışma

category mashriq / arabia / iraq | emperyalizm / savaş | opinion/analysis author Friday August 22, 2014 00:09author by Ilan Shalif - Anarchists Against the Wall; A-Infos; Ahdutauthor address Tel Aviv Report this post to the editors

Son haftalarda İsrail devleti ve Filistin halkı arasında yoğunlukla sren atışmalar, İsrailin yerli halkı Filistinden ıkarmak veya en azından terk etmeye zorlamak iin srdrdğ abaların bir parasını oluşturmaktadır.

[English] [Italiano] [Ελληνικά]
prot.jpg


Siyonist Yerleşimcilerin Smrgeci Projesi ve Filistin Halkı Arasındaki Mevcut atışma*

Son haftalarda İsrail devleti ve Filistin halkı arasında yoğunlukla sren atışmalar, İsrailin yerli halkı Filistinden ıkarmak veya en azından terk etmeye zorlamak iin srdrdğ abaların bir parasını oluşturmaktadır.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin halen yaşadığı blgelerde ve yoğunlukla 1967deki savaştan sonra İsrailin işgal ettiği blgelerde oğunlukla Kudse eklenen blgelerde, Batı Şerianın C statsndeki blgelerde ve Gazzede tecrit duvarının yanındaki blgelerde- baskı uygulanıyor..

Gncel atışma

Son haftalarda patlayan yoğun atışmaların nedeni İsrailin 1967 savaşında işgal ettiği blgelerden ekilmesi iin uygulanan uluslararası baskıların son zamanlarda artmasıdır. abalarının oğu bu baskıyı azaltmak ve yakın zamanda Batı Şeriada kısmen iktidarda olan elitlerle Gaza Şeridindeki Hamas iktidarı arasında varılan anlaşmanın bu baskılara yaptığı katkının stesinden gelmeye yneliktir.

İsrail, yıllar nce 1967 savaşıyla işgal ettiği Filistin blgelerinden ıkması zere yapılan baskıları azaltmak iin, kk lde taviz vererek İsrailin Gazze şeridindeki yerleşimcilerini ve askeri glerini geri ekerek doğrudan ynetimi bıraktı. Gazze şeridine giren ve ıkan tm malzemeleri, yaşayanların her hareketini ve tm giriş ıkışlarını kontrol etmeye başladı ve kenti koca bir gettoya evirdi. Stratejisinin bir parası olarak İsrail Gazze şeridini kısmen serbest bırakırken blgenin ynetimini ve hkmeti Filistinli Otoritelere dzenli bir şekilde teslim etmekten kaındı. Bylece İsrailin yirmi yıl nce Oslo Anlaşmasını karşılıklı imzaladığı Filistin ynetimine rakip olarak desteklediği Hamas kktencileri ynetimi ele aldı.

İsrail, Gazze Şeridindeki yerlileri ve rejimi kontrol ederek (ve blgenin tamamen İsrail hegemonyasından ayrılmasını engelleyerek) Batı Şeriadaki ynetime olan etkisini de koruyor.

Israil'in Hamas ynetimiyle saldırmazlık anlaşması yapmayı (ateşkes) yıllardır tekrar tekrar reddetmesi, "Hamasla anlaşmaya varmanın imkansız olduğu" bahanesinin yalan olduğunu ortaya ıkardı.

Mısırda rejim değişikliği Hamasın mttefiki Mslman Kardeşleri yenilgiye uğratınca Gazze kuşatması inanılmaz derecede artmış ve Hamas rejiminin kaynak ve finans hattı neredeyse yok olmuştur. Hamas ynetimi aresizlik iinde Batı Şeriadaki Filistin ynetimi ile şartlı teslimiyet konusunda anlaştı (ancak anlaşma henz son halini almadı). Bu İsrailin yıllardır işe yarayan bl ve ynet stratejisini tehdit etti. Bu stratejinin sağladığı gerekeler sayesinde İsrail, Filistin Ynetimi ile barış anlaşması yapmak ve 1967 savaşında işgal ettiği Batı Şeriadan ekilmek zorunda kalmıyordu.

Mevzu teslimiyet anlaşmasını ve Filistinli ynetimlerinin birliğini bozmak iin, İsrail hem Batı Şeriada hem de Gazze Şeridinde- Hamasa ynelik saldırılara başladı. Bu saldırıların amacı şiddetli atışmaların sonunda bağımsız, zayıflamış ve uysallaşmış bir Hamas ynetimi oluşmasıydı. Fakat General Sisi ynetimindeki Mısır hkmeti, Mslman Kardeşler ve onun Hamas uzantısı ile olan dşmanlığı nedeniyle kendi roln oynamadı ve Hamas ynetimindeki Gazze Şeridinin kaynaklarını kesti. Bylece İsrailin bu girişimi boşa ıktı.

atışma zme hala ok uzak

İsrailin st dzey yetkilileri Gazzede Hamas ynetiminin devamını istediklerini itiraf ediyorlar. Buna rağmen İsrailin, Hamasın sunduğu acil ateşkes şartlarını (işgali sonlandırma şartı olmamasına rağmen) derhal reddetmesi, İsrailin mevcut saldırılarının ardındaki gerek niyetini apaık ortaya koyuyor. Hamas bizzat kamuoyuna, bağımsızlıktan ziyade uzun yıllar srebilecek bir ateşkesi (stelik asgari malzeme kaynaklarının sağlanması ve işlerliği devam ettirecek kadar para karşılığında daha bile azını) kabul ettiğini itiraf etti. Fakat Mısırlılar hala topa girmiyorlar.

İsrail kendi başına Batı Şeria Filistin Ynetimi ya da Mısır işbirliği olmadan- Gazze Şeridinde Hamas ynetimini takviye edebilirdi. Fakat bu şekilde vereceği dnler, politik bedel ve tehlikeler o kadar byk ki, Hamas ynetimine baskı uygulayarak zaman kazanmaya ve zm geciktirmeye alışıyor. Bu zaman iinde, daha iyi ve ucuz bir anlaşmaya varabilmek midiyle sahne arkasında, Mısırın biraz esnemesi iin baskı oluşturacak gizli politik abalara giriyor.

Ilan Shalif

* Filistindeki Siyonist yerleşimci smrge projesini yrten ve İsrail devletini kuranlar İsrail Ulusal Sosyalist elitleridir. Emperyalist gler tarafından desteklenmekte ve onların amalarına hizmet etmektedir. İsrail devleti kurulduktan sonra baskıyla İsrailli kapitalist bir eliti desteklemek zorunda kaldılar. Ulusal Sosyalist elitin byttğ ve onunla entegre olan bu kapitalist elit kresel kapitalist sisteme entegre oldu ve 1977de hkmeti ele geirdiğinden beri, son 37 yıldır Israili kontrol etmektedir.

İsrailli kapitalist elit, kresel emperyal sistemin kk bir ortağı olarak alışırken, Siyonist yerleşimci smrge projesiyle birlikte İsraildeki ve (Gazze Şeridi dahi) 1967de işgal ettiği blgelerdeki emeki kitleleri smrmeye devam etmektedir. İşgal blgeleri, zorla ele geirilmiş olan Filistin toprakları olmalarının ve Filistinlileri ge zorlamanın yanı sıra, ucuz cretli kle kaynağı, tutsak pazarı ve hammadde kaynağı olarak tutuluyor.

Anarchists Against the Wall: http://awalls.org Ahdut: http://unityispa.wordpress.com/

Related Link: http://ilanisagainstwalls.blogspot.com
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Neste 8 de Maro, levantamos mais uma vez a nossa voz e os nossos punhos pela vida das mulheres!
2005-2020 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]