user preferences

New Events

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

Türkiye'deki devlet baskısına karşı uluslararası dayanışma

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | community struggles | press release author Wednesday June 12, 2013 20:15author by Relations Internationales de la CGA - Coordination des Groupes Anarchistes Report this post to the editors

"Relations Internationales de la Coordination des Groupes Anarchistes" (Fransa)'nın “Toprak ve Özgürlük Kooperatifi”ne gönderdiği dayanışma mesajıdır. [Français]


Türkiye'deki devlet baskısına karşı uluslararası dayanışma


Son günlerde Türkiye'deki AKP devletine karşı geniş bir toplumsal hareket gelişiyor. Bu hareket başlangıcını İstanbul'daki kentsel rant'a ve özellikle Gezi Parkı'nın gerçek anlamda ranta açılmasına karşı mücadelede temellendiriyor.

Ancak ayaklanma hükümetin lanetlenen gerici politikalarına (kadınların kürtaj ve doğum kontrol haklarına saldırı, laikliğe saldırı, dini politik ideolojini kamu özgürlüğüne saldırısı, sosyal haklara saldırılar) karşı çok boyutlu hale geliyor.

Aynı hükümet kürtlere, işçilere ve öğrenci hareketindeki insanlardan oluşan binlerce politik tutsağa neden olan devlet terörü politikası izliyor.

Buna karşın Türkiye'deki anarşist hareket , işçi hareketi, feminist ve LGBT hareketi toplumsal devrim içerisinde alabildikleri rolü alıyor.

Aynı zamanda milliyetçi ya da faşist olsun gerici sekülarist hareket ayaklanmayı hükümet ve kürt gerillalar arasındaki barış sürecini zayıflatmak ve ordunun geleneksel kemalist kesiminin yönetimi alarak hükümeti cezalandırması için biraraç olarak görüyor. Milliyetçi ve faşistlerin bu araçsallaştırma mantığı şimdilik geniş türk ve kürt devrimci hareketinin varlığıyla uzaklaştırılmış durumda.

Toplumsal hareket devlet vahşi ve kanlı baskının hedefindeydi ancak yok edilemedi. Ankara, İzmir, Antalya gibi ülkenin diğer kentlerinde başlayan ayaklanmanın başlatıcısıydı.

(Fransa) Anarşist Gruplar Koordinasyonu olarak Türkiye'deki toplumsal devrime ve özgürlükçü yoldaşlara devlet baskısına karşı ve aynı zaman faşist ve milliyetçi eğilimlere karşı dayanışma mesajımızı iletiyoruz.

AntiFaşist Eylem Uluslararasıdır!

"Relations Internationales de la Coordination des Groupes Anarchistes" (Fransa)'nın “Toprak ve Özgürlük Kooperatifi”ne gönderdiği dayanışma mesajıdır.

Related Link: http://www.c-g-a.org/
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
George Floyd: one death too many in the “land of the free”
© 2005-2020 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]