user preferences

New Events

Uluslararası

no event posted in the last week

Bir Krdn bakış aısından Arap başkaldırısı ve Libyadaki emperyalist savaş

category uluslararası | emperyalizm / savaş | interview author Thursday March 24, 2011 05:26author by Jos Antonio Gutirrez D. Report this post to the editors

Aşağıdaki rportaj, Trkiyede yaşayan bir Krt liberteri olan Nejat Firat Zeyneloglu ile gerekleştirildi. 21 Martta gerekleştirilen bu rportajda Zeyneloglu, Arap başkaldırısının Krt halkı zerindeki etkilerine ve Gney Krdistandaki Krt eylemlerine değiniyor ve Libyadaki mevcut isyanın vaziyetiyle, birinci Krfez savaşı sonrasındaki Krt isyanı arasındaki paralelliklerin altını iziyor. [English] [Italiano] [Franais] [Castellano]
20110128t181841z_01_btre70r1bai00_rtroptp_2_cnewsusegyptprotest_2.jpg


1. Bu yılki Newroz kutlamaları nasıl geti? Srmekte olan Arap isyanlarını da dşnnce, şphesiz ilgin bir dnem olmalı...

Bu yılki Newroz kutlamaları kesinlikle coşkulu bir atmosferde gerekleştirildi; Krdistanın her yanından ve yurt dışından milyonlarca insan kutlamalara katıldı. On yıllardır, Newroz yalnızca ulusal bir kutlama değil, aynı zamanda Krt halkının kurtuluşu iin verilen zorlu ve uzun erimli mcadeleyi de temsil eden bir gsteri olmuştur. Nitekim, Newrozu kutlama hakkına sahip olmak iin bile on yıldan fazla bir sre mcadele ettik. Bununla birlikte, bu yıl, Newrozu kutlayan milyonlarca Krd asıl motive eden şey, Ortadoğu ve Kuzey Afrikadaki muazzam isyan dalgasıydı. Krt halkı bu hareketi, zalim rejimler tarafından ezilen diğer halklara duyulan bir sempatiyle birlikte, sıcak bir şekilde karşıladı. Bu isyan dalgasının, blgede yaşayan halkın bilincinde ok nemli bir dnm noktası yarattığını dşnyorum: diktatrlkler ve acımasız ynetimler neredeyse sonsuz ve lmszmş gibi grnebilir, fakat halk bu rejimleri devirmek iin ayağa kalktığında, ne diktatrlkler ne de iki yzl parlamenter sistemler hayatta kalabilir; devrim mmkn ve de gnceldir. Hepimiz bu muazzam deneyimden dersler ıkarmalıyız.

2. Krt zgrlk hareketinin bu protestolarla ilgili tutumu nedir? Arap halk kitlelerinin taleplerinin ortak mcadele iin bir zemin yaratacağını dşnyor musun?

Krt zgrlk hareketinin Arap direnişinden byk bir memnuniyet duyduğu aık. Krtler ok uzun bir sredir zgrlk iin mcadele ediyorlar, bu yzden Krtlerin bu isyanlara sempati duymaları olduka beklenir bir şeydir. KCK, (Koma Civakn Kurdistan Krdistan Topluluklar Birliği) Arap isyanlarıyla ilgili aıklamasında isyancıları selamladı ve Ortadoğudaki btn diktatrlkleri ve zalim sistemleri yıkmaya ağırdı. Egemen sınıflar, devletler ve emperyalist gler tarafından halklar ve topluluklar arasında sistematik bir şekilde yaratılan yapay dşmanlıkların, bundan byle etkisini kaybedeceğine inanıyorum. Verilen zgrlk mcadelesi sayesinde, blgede yaşayan btn halklar mşterek hedefler vasıtasıyla ortak bir geleceği inşaa etmeye muktedir olduklarının farkına varabilirler. yle umut edelim...

3. Bu başkaldırı dalgası sırasında, Iraktaki Krt nfusunun rol neydi? Gney Krdistanda nemli gsteriler dzenlendiğine dair duyumlar alıyoruz...

Gney Krdistanda, resmi adıyla Irak Krdistanında, gerekten de gl gsteriler dzenlendi. Gsteriler, yoksul bir emekli askerin yerel hkmetin yolsuzluklarını, blgedeki baskıları ve yoksulluğu protesto etmek iin kendini yakmayı denemesiyle başladı tıpkı Tunustaki gibi. Aynı gn Sleymaniyede, binlerce insan eylem yapmak iin sokağa dkld. Bu gerekten de gl bir isyan dalgasıydı. Blgesel hkmet bu gsterilere şiddetle karşılık verdi: polis iki protestocuyu ldrd, ellisini yaraladı. Gsteriler bu noktadan sonra elbette bitmedi, aksine daha da glendi ve btn blgeye yayıldı. Bence, aıktır ki bu direnişe ilham veren şey Arap isyanlarıydı. Kitleler iinde yaşadıkları mevcut koşullara karşı direnişe geti. Bir yanda sırtını yerel aşiretlerin ve blgesel hkmetin korumasına dayamış smrc bir sınıf, diğer yanda ise bir zulm sisteminin altında yaşayan yoksul halk. Hkmet şimdilik halka vaatlerde bulunmakla yetiniyor ama inanıyorum ki halk artık kandırılamayacak.

4. ABD Libyayı uuşa yasak blge ilan edince, Libyadaki mevcut durumla 1991 savaşı sonrasında Irak Krdistanındaki durum arasında benzerlikler de belirdi. Solun bazı unsurları, bunun gibi kriz dnemlerinde emperyalist ulusların Saddam Hseyin ya da Kaddafi gibi diktatrlerin zerinde g gsterisinde bulunduğunu, bu yzden de doğru tutumun emperyalistlere karşı bu diktatrlerin yanında saf tutmak olduğunu iddia eden mekanik sonulara ulaştılar. Liberaller ise bu diktatrlerin korkun olduğunu ve diktatrlere karşı harekat zemininin meşru olduğunu dşnme eğilimdeler; bunun anlamı diktatrlere karşı emperyalistlerin yanında saf tutmamız gerektiğidir. Hem 90lı yıllardaki Krt deneyimini, hem de Krt hareketinin Suriye ve İran gibi emperyalizmin yeminli dşmanlarına karşı da, Trkiye gibi ABDnin yakın bir mttefiğine karşı da aynı anda savaşırken, bunlara ek olarak direnişi ezmek iin diğerleriyle aık bir biimde işbirliği yapan Iraktaki Krt milliyeti hkmetiyle de zorlu bir mcadele iinde olduğunu akılda tutarak soralım; Libyadaki son gelişmelerle ilgili grşn nedir?

Senin de dediğin gibi, Krdistan ve Libyadaki sre arasında benzerlikler var. Ve oğu solcu, tıpkı Krt meselesinde sıklıkla yanılgıya dştkleri gibi, Libya sorununda da genellikle yanılgıya dşyorlar. Birincisi, herhangi bir diktatr ya da diktatrlğ desteklemek, daha da kts bunların ilerici veya gerek anlamda anti-emperyalist olduğunu dşnmek yanlıştır. Aslına bakılırsa, btn bu diktatrler, bir takım emperyalist glerin yardımıyla kendi insanlarını ezmektedir. İkinci olarak, herhangi bir zgrlk mcadelesinde emperyalistlerin yardımını beklemek de yanlıştır.

Diktatrlkleri savunmak da, diktatrlere karşı emperyalist mdahaleyi savunmak da temelde aynı şeydir; bu, zgrlkleri iin kendi mcadelelerini veren halk kitlelerinin iradesini reddetmek ya da yok saymak anlamına gelir. Bu iki argmanda da halka, kitlelere ve onların mcadelesine duyulan gvensizliğe dikkat ekmek istiyorum. Emperyalist lkeler iin, doğal olarak, btn mesele istikrar denen şeyi sağlamaktır; nk ıkarları bu istikrara bağlıdır. Bu yzden genellikle, ıkarları korunduğu srece, emperyalistler kimin egemen g olduğunu umursamaz; faşistler, sosyal demokratlar, muhafazakarlar, yeşiller ya da diğerleri, pek farketmez. Daha bir ay ncesine kadar Sarkozynin, Berlusconinin, Erdoğanın ve diğerlerinin Kaddafinin en gvenilir dostları olduğunu hatırlayın. nk hepsinin Libyada yatırımları vardı ve bildiğiniz gibi kapitalizmde yatırımlar insanların hayatından daha nemlidir.

Emperyalistler Libya halkından Kaddafiden korktuklarından daha fazla korkuyorlar. Bu yzden, bu savaşın amacı Libyada emperyalist lkelerin yararına yeni bir yapıyı kurmak ve garanti altına almaktır. Libya halkının kendi iradesine dayanan mcadelesini desteklememiz gerektiğini dşnyorum. Her tr baskı ve otoriteye karşı, her trden doğrudan demokrasi ve zynetim pratiğini desteklemeliyiz. Libya halkının kendi kaderini tayin etme hakkını kabul etmek zorundayız, ve Kaddafinin veya emperyalistlerin değil Libya halkının safında olmalıyız.

zgrlğ kazanmak iin sren Krt direnişi sırasında, Trk milliyeti solu zgrlk hareketini eleştiriyordu nk Krtlerin statkoyu kabul etmesi gerektiğini ve uluslar arası dengeleri bozmaması gerektiğini dşnyorlardı. Fakat zgrlk ertelenemez bir taleptir. Hem diktatrlere hem de emperyalistlere karşı zgrlğ ve zynetimi savunmalıyız.

5. Orta Doğuda Hristiyanlar, Şiiler, Sunniler, Aleviler ve diğer bir ok topluluk arasında gerilimler olduğunu duyuyoruz. Krt zgrlk hareketi, Ortadoğudaki karmaşık halklar mozağinin barış iinde bir arada yaşamasının bir yolunu bulmak iin Demokratik Konfederalizm projesini ortaya attı. Bu proje, kolonyal sınırlara değil benzerliklere ve ortak ıkarla gre aşağıdan yukarıya federasyon halinde birleşmiş topluluklar neriyor. Sence, isyan halindeki blgede bu proje şimdi daha da mı anlamlıdır?

Ben Krt zgrlk hareketi ve calan tarafından geliştirilen demokratik konfederalizm projesini nemsiyorum. Bir ok eksikliğine rağmen, bu, zynetime, anti-kapitalizme ve ekolojizme dayanan bir projedir ve bence tartışmaya değer bir projedir. zgrlk hareketi gl olduğu blgelerde bu projeyi hayata geirme kararı aldı. Benim şahsi dşnceme gre, bu deneyim gzlemlenmeli ve tartışılmalıdır.

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Rojava: Mensaje urgente de un compaero anarquista en Afrin
2005-2018 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]