user preferences

New Events

Włochy / Szwajcaria

no event posted in the last week

O przesyłkach bombowych

category włochy / szwajcaria | ruch anarchistyczny | opinion/analysis author Tuesday January 11, 2011 07:36author by Libertre Aktion Winterthurauthor email law at arachnia dot ch Report this post to the editors

Kwestia przemocy zawsze była gorącym tematem dyskusji w środowiskach anarchistycznych. Jak można połączyć najstarszą i najbardziej pierwotną formę władzy z naukami anty-autorytarnej ideologii? Czy rewolucyjna strategia anarchistyczna może odwoływać się do przemocy? Nie da się wysadzić w powietrze relacji społecznej!

[Deutsch] [English] [ελληνικός]

[anarmedia.info]
[anarmedia.info]

[Uwaga: ten komunikat świadomie NIE JEST pisany w odpowiedzi na najnowsze ataki, ktre miały miejsce w Rzymie w dniu 23 grudnia 2010 r. Podważamy jakikolwiek związek anarchistw z tymi zdarzeniami, gdyż podobnie jak podczas atakw w 2003 r. odpowiedzialność za nie wzięła okryta złą sławą Federazione Anarchica Informale (FAI). Byłoby dość dziwnym zbiegiem okoliczności, gdyby skrtowa nazwa tej grupy jedynie przypadkiem była identyczna, jak skrt nazwy Federazione Anarchica Italiana, ktra w jasny sposb odcięła się od wydarzeń z 2003 r. i uznała FAI za nieistniejącą realnie organizację. W historii Włoch jest wiele przykładw podobnych operacji pod znakiem fałszywej flagi. Jedną z nich, było podłożenie bomby na Piazza Fontana w Mediolanie w 1969 r. na zlecenie władz, za co odpowiedzialnością zostali obarczeni anarchiści. Najnowszy komunikat FAI odnoszący się do zdarzeń z 23 grudnia i zawarte w nim ostatnie sformułowanie Niech żyje FAI, niech żyje anarchia, nie są zbyt typowe dla organizacji, ktra określa się jako nieformalna.]


Możemy się spodziewać, że droga wolnościowa, ktra zakłada wywłaszczenie obecnych właścicieli z posiadanych przez nich środkw produkcji i zniesienie przywilejw materialnych, spotka się z brutalnym oporem tych, ktrzy będą uważać, że zostali obrabowani ze swojej własności. Relacje pan-niewolnik (te widoczne dla wszystkich i te głębiej ukryte) zawsze są oparte na przymusie. Przymus zawsze zakłada przemoc, ktrej można się opierać tylko za pomocą silnego i masowego ruchu rewolucyjnego.

Jako świadomi anarchiści, nie powinniśmy jednak wpadać w pułapkę polegającą na myleniu środkw z celami. Prawdziwa przemoc anarchistyczna, to ta, ktra kończy się gdy kończy się konieczność obrony i walki o wyzwolenie. Jest ona łagodzona przez świadomość, że poszczeglne jednostki rzadko kiedy jeśli w ogle są odpowiedzialne za pozycję, ktrą zajmują dzięki dziedziczeniu i warunkom społecznym. [1] Te słowa włoskiego anarchisty Errico Malatesty nie straciły na aktualności od czasu, kiedy zostały napisane prawie 100 lat temu. Te stwierdzenie powoduje, że zabjstwa i ataki na funkcjonariuszy kapitalizmu, w odwecie za rolę jaką odgrywają, nie są częścią wolnościowej praktyki. To powinno być dość oczywiste dla każdego, kto ma anarchistyczne poglądy.

W ciągu ostatnich miesięcy, rwnież w Szwajcarii miały miejsce wydarzenia, ktre poddały w wątpliwość tą wolnościową zasadę w imieniu anarchizmu. Nie mamy tu na myśli haseł takich, jak Schlag die Polizisten, wo ihr sie trefft ('Bij policjantw, gdziekolwiek ich spotkasz), ktre są wymalowane na murach i publikowane na stronach w ramach indywidualnego oporu. Z punktu widzenia retorycznego, te teksty mogą się wydawać interesujące, ale ich przekaz jest raczej mglisty. Nie mamy też na myśli licznych akcji solidarnościowych dla Billyego, Constantino i Silvii, ktrych wynurzenia skierowane przeciw cywilizacji są śmieszne [2]. Możemy się jednak spodziewać, że osoby działające w tych sieciach wspierają działania wykraczające poza ochlapywanie farbą i cięcie opon.

Zastanawialiśmy się o bombowych przesyłkach listowych, ktre zostały wysłane do rżnych instytucji państwowych, zwłaszcza do ambasad, w ostatnich miesiącach. Ich celem miało być zranienie wysoko postawionego biurokraty otwierającego przesyłkę. Miała to być zemsta za uwięzienie wyżej wymienionych aktywistw. Tego typu działania nie tylko są świadectwem politycznej głupoty, ale też tchrzostwa i braku wrażliwości. W najlepszym przypadku to naiwność, a w najgorszym razie kalkulacja nadawcy godzili się na ryzyko zranienia zwykłego urzędnika lub sekretarki. Te działania sprawiają, że nadawcy stają w jednym szeregu z kryminalistami i sługami kapitału, ktrzy prześladowali i zabijali członkw klasy pracującej. Te działania nie są rewolucyjne są one ekspresją politycznej reakcji. Wobec tych haniebnych czynw, możemy tylko powiedzieć: nigdy żadnej solidarności z anarchistycznymi listami bombowymi. Kilka lat temu, państwo musiało utworzyć radykalne grupy lewicowe, by przekonać ludność o konieczności większych represji. To tragedia, że stało się to tak łatwe dla europejskiej klasy kapitalistw.

Trudno jest adekwatnie odpowiedzieć na polityczno-społeczny klimat, ktry otacza wyzyskiwanych, ktrzy są na skraju załamania. Ta sytuacja nie powinna być jednak wymwką dla starej iluzji Propagandy czynem i prb zmiany społeczeństwa za pomocą indywidualnych aktw przemocy. Jedynymi konsekwencjami takich działań będą jeszcze większe represje, eskapizm i jeszcze większe poczucie beznadziei zamiast oczekiwanego powstania mas. Brak struktur, ktrego domagają się nasi insurekcjonalistyczni towarzysze jest ślepą uliczką. Gdy wszyscy odpowiadają tylko za siebie, preferowane będą akcje indywidualistyczne i nieprzewidywalne, zamiast akcji solidarnościowych, ktre konsekwentnie zmierzają do rewolucji społecznej.

Opr wobec systemu kapitalistycznego jest możliwy jedynie poprzez zorganizowaną walkę w jasny sposb nastawioną na cel. Jedność pod względem teoretycznym i ścisłe przestrzeganie zasad praktyki, struktury federalistyczne i dyscyplina indywidualna są cechami anarchistw walczących w duchu solidarności na rzecz rewolucji społecznej, a nie zwiększonej represji. Miejsce pracy i szkoła, dzielnica, świetlice, ulice i ośrodki dla uchodźcw to właściwe obszary agitacji wolnościowej i organizacji walki, a nie łamy burżuazyjnych mediw, ktre starają się opisywać najnowsze ataki zrewoltowanych ludzi za pomocą sensacyjnych tytułw.


Grudzień 2010
Libertre Aktion Winterthur (Akcja Anarchistyczna Winterthur)


Translation: Centrum Informacji Anarchistycznej (http://cia.bzzz.net)

[1] Cytat z tekstu Errico Malatesty. Pełen tekst dostępny tu: http://www.zabalaza.net/pdfs/varpams/anok&violence_em.pdf
[2] Billy, Costantino i Silvia zostali aresztowani w Szwajcarii w dniu 15 kwietnia 2010 r. Zarzuca się im, że prbowali podłożyć bombę pod siedzibę firmy IBM w Zurychu. Od tamtej pory przebywają w więzieniu. Więcej informacji na ten temat: http://againstthewaiting.blogsport.de/

Related Link: http://www.libertaere-aktion.ch
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Neste 8 de Maro, levantamos mais uma vez a nossa voz e os nossos punhos pela vida das mulheres!
2005-2019 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]