user preferences

New Events

Afryka Południowa

no event posted in the last week

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej: Wszystko w imię zysku

category afryka południowa | miscellaneous | komunikat prasowy author Monday June 14, 2010 01:36author by Zabalaza Anarchist Communist Front - ZACFauthor email zacf at zabalaza dot netauthor address Postnet Suite 47, Private Bag X1, Fordsburg, 2033, South Africa Report this post to the editors

Oświadczenie Zabalaza Anarchist Communist Front

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są oszustwem, ktre należy ujawnić. ZACF potępia bezczelność i hipokryzję rządu, ktry przedstawia mistrzostwa jako jedyną w życiu okazję, by polepszyć społeczny i ekonomiczny poziom życia Południowych Afrykańczykw oraz mieszkańcw pozostałej części kontynentu. To jasne, że mistrzostwa stanowią okazję tylko dla globalnego i lokalnego kapitału i dla elity rządzącej w RPA. Wszystko wskazuje na to, że to wydarzenie przyniesie katastrofalne konsekwencje dla biednych i pracujących w RPA, co zresztą już ma miejsce. [English] [Italiano] [Franais] [Ελληνικά]
Give Fifa the Red & Black Card
Give Fifa the Red & Black Card


Wszystko w imię zysku

Oświadczenie w sprawie odbywających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA.


Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są oszustwem, ktre należy ujawnić. ZACF potępia bezczelność i hipokryzję rządu, ktry przedstawia mistrzostwa jako jedyną w życiu okazję, by polepszyć społeczny i ekonomiczny poziom życia Południowych Afrykańczykw oraz mieszkańcw pozostałej części kontynentu. To jasne, że mistrzostwa stanowią okazję tylko dla globalnego i lokalnego kapitału i dla elity rządzącej w RPA. Wszystko wskazuje na to, że to wydarzenie przyniesie katastrofalne konsekwencje dla biednych i pracujących w RPA, co zresztą już ma miejsce.

Przygotowania do Mistrzostw pochłonęły 800 miliardw randw wydatkw rządowych (757 miliardw na infrastrukturę i 30 miliardw na stadiony, ktre zostaną wypełnione jedynie raz). To potwarz dla tych, ktrzy żyją w warunkach skrajnego ubstwa i z 40% poziomem bezrobocia. W ciągu ostatnich 5 lat, ubodzy pracownicy wyrażali swj sprzeciw wobec ogromnym niesprawiedliwościom społecznym w ponad 8 tys. protestw i strajkw domagając się dostępu do zabezpieczeń socjalnych i mieszkań. Obrany model wydawania pieniędzy jest kolejnym dowodem na kompromitację neoliberalnego modelu kapitalizmu i polityki "skapywania w dł", ktre przyczyniły się jedynie do wzrostu nierwności i biedy na całym świecie. Pomimo wcześniejszych zapewnień, rząd ostatnio dokonał wolty i przyznał, że projekt "nigdy nie miał na celu przyniesienia zysku".

Południowa Afryka rozpaczliwie potrzebuje rozbudowy infrastruktury na szeroką skalę, zwłaszcza w dziedzinie transportu publicznego, ktry w niektrych miastach nawet w Johannesburgu - jest niemal całkowicie nieobecny. Tzw. Gautrain, ktry został uruchomiony w czwartek 8 czerwca (w ostatniej chwili przed rozpoczęciem mistrzostw), jest chyba najbardziej ironicznym akcentem całego przedsięwzięcia. Większość ludności jest zmuszona do korzystania z niebezpiecznego transportu minibusami na długich dystansach. Natomiast Gautrain umożliwia szybką podrż w luksusowych warunkach dla turystw podrżujących pomiędzy Johannesburgiem, a Pretorią, jeśli są skłonni zapłacić porażającą cenę 100 randw.

To samo widać w innych dziedzinach: firma zarządzająca lotniskami Airports company of South Africa (ACSA) wydała 16 miliardw randw na ulepszanie lotnisk, a firma zarządzająca infrastrukturą drogową South African National Road Agency Ltd (SANRAL) wydała 23 miliardy randw na budowę sieci płatnych autostrad. Te projekty są obliczone na szybki zwrot zainwestowanych miliardw i w bardzo małym stopniu mogą się przydać biedocie w RPA. W całym kraju wdrożono programy rewitalizacji, ktre wiążą się z intensywną gentryfikacją. W ten sposb, władze prbują pospiesznie ukryć surowe warunki egzystencji w RPA.

Ponad 15 tys. bezdomnych i dzieci ulicy wyłapano na ulicach Johannesburga i umieszczono w przytułkach. W Kapsztadzie eksmitowano tysiące ludzi ze slumsw w ramach "porządkw" przed mistrzostwami. Prbowano tam rwnież (na szczęście bezskutecznie) eksmitować 10 tys. osb, by ukryć ich przed turystami jadącymi autostradą N2. W innych miejscach, biednych usuwa się, by zrobić miejsce dla stadionw, parkingw dla fanw, oraz stacji kolejowych. W Soweto upiększono drogi wzdłuż tras turystycznych, podczas gdy nieodległe budynki szkł walą się i mają powybijane okna.

Choć wielu Południowych Afrykanw nie jest przekonanych do mistrzostw, niektrzy dali się porwać nacjonalistycznej propagandzie, ktra ma na celu odwrcenie uwagi od cyrku Mistrzostw Świata. Każdy piątek został ochrzczony "piątkiem futbolowym" i "nard" zachęca się do zakładania koszulek "bafana bafana", a uczniowie szkł są do tego zmuszani. Samochody są przystrojone flagami, ludzie uczą się diski-dance i tańczą w każdej restauracji dla turystw i kupują maskotki Zakumi. Każdy, kto wyraża sceptycyzm dla tej grandy jest określany jako "niepatriotyczny". Najlepszym przykładem niech będą wezwania do pracownikw związku South African Transport and Allied Workers Union (SATAWU), ktrych proszono o to, by swoje żądania odsunęli na dalszy plan "w imieniu interesw narodowych". Jeśli pomyśleć, że w ciągu ostatniego roku ubyło około miliona miejsc pracy, twierdzenia rządu, że wielkim sukcesem było stworzenie 400 tys. miejsc pracy dzięki mistrzostwom, brzmią pusto i są obraźliwe. Miejsca pracy, ktre powstały są tymczasowe, a pracownicy nie są uzwiązkowieni i opłacani są o wiele poniżej płacy minimalnej.

Oprcz represji, jakie dotknęły związki zawodowe, wszelkie ruchy społeczne spotkały się z podobną wrogością ze strony państwa. Oficjalnie ogłoszono zakaz wszelkich protestw w czasie trwania Mistrzostw. Właściwie wiele wskazuje na to, że taki zakaz obowiązywał już od 1 marca. Przeprowadzona na gorąco w zeszłym tygodniu ankieta w miastach, w ktrych odbywają się wydarzenia związane z Mistrzostwami Świata pokazała, że wprowadzono tam oglny zakaz zgromadzeń. W miejscowości Rustenberg ogłoszono oficjalnie, że zgromadzenia są zakazane w czasie Mistrzostw Świata". W mieście Mbombela rwnież nie będzie zezwoleń na zgromadzenia w czasie Mistrzostw. Rada miasta Kapsztadu twierdzi, że nadal przyjmuje zgłoszenia demonstracji, ale przyznaje, że może wystąpić problem podczas mistrzostw. Wiadomo, że policja nie będzie zezwalać na zgromadzenia.

Choć jest jasne, że konstytucja, ktrą często się chwali za jej postępowość nie gwarantuje wolności i rwności - wbrew twierdzeniom rządu, ale ta nowa postać represji jest w jawny sposb sprzeczna z konstytucyjnie gwarantowanym prawem do swobody wypowiedzi i swobodnego demonstrowania. Ruchy społeczne z Johannesburga, m.in. Forum Przeciwko Prywatyzacji i inne grupy nie poddały się tak łatwo i uzyskały zgodę na marsz w dniu otwarcia mistrzostw, dzięki pomocy Instytutu Wolności Słowa. Jednak marsz musiał się odbyć w odległości trzech kilometrw od stadionu, gdzie nie przyciągnie uwagi mediw, ktrej tak obawia się rząd.

Władze surowo represjonują biednych i wszelkie protesty przeciw mistrzostwom w celu zachowania wizerunku kraju otwartego dla bogatych turystw podążających do wykwintnych hoteli i barw. Wszystko odbywa się pod kierownictwem gangu o nazwie FIFA (przezwanego THIEFA przez Forum Społeczne w Durbanie). FIFA spodziewa się zarobkw rzędu 1,2 miliarda Euro. Już teraz wpłynął ponad 1 miliard Euro za prawa do transmisji.

Stadiony, oraz położone wokł nich strefy, zostały przekazane FIFA na czas mistrzostw, jako strefy wolne od podatkw. W ten sposb utworzono obszar znajdujący się pod całkowitą kontrolą FIFA, gdzie nie obowiązują ani podatki, ani inne prawa państwowe. Wszystkie drogi do stadionw zostały oczyszczone ze sprzedawcw, sprzedających towar nie usankcjonowany przez FIFA, oraz z mieszkańcw koczujących wzdłuż drg dojazdowych na lotniska. W ten sposb ci, ktrzy mogliby liczyć na przeżycie dzięki sprzedaży związanej z mistrzostwami zostali zostawieni na lodzie w systemie "skapywania bogactwa w dł".

FIFA jest jedynym właścicielem marki Mistrzostw Świata i wszystkich powiązanych z nimi produktw. W kraju porusza się około 100 prawnikw, szukając nieautoryzowanych produktw związanych z marką. Takie produkty są konfiskowane, a sprzedawcy aresztowani. Dzieje się tak pomimo iż większość mieszkańcw RPA i całego kontynentu kupuje towary od handlarzy ulicznych, gdyż mało kogo stać na wydanie 400 randw na kupno oficjalnych koszulek i innych gadżetw. Dziennikarze posiadający akredytacje podpisali klauzulę, ktra uniemożliwia im podważanie autorytetu FIFA, co w jawny sposb ogranicza wolność prasy.

Największą ironią jest to, że piłka nożna była kiedyś grą klasy pracującej. Oglądanie meczy na stadionach było kiedyś tanią i dostępną rozrywką dla pracownikw, ktrzy mogli na 90 minut zapomnieć o codziennym znoju i życiu pod butem szefw i państwa. Dziś, zawodowa piłka nożna i Mistrzostwa Świata dają niewyobrażalne zyski wąskim kręgom elit globalnych i krajowych (podczas gdy wydaje się niepotrzebnie miliardy w czasie globalnego kapitalistycznego kryzysu). Podczas każdego sezonu, widzowie muszą płacić tysiące randw, funtw, euro, itd. by oglądać nieprzyzwoicie hojnie opłacanych piłkarzy, ktrzy wykłcają się o prawo do swoich astronomicznych pensji. Gra, ktra w wielu aspektach zachowała swoje estetyczne piękno, straciła swoją duszę klasy pracującej i zamieniła się w jeszcze jeden towar, na ktrym można zarobić.

Bakunin powiedział kiedyś: ludzie udają się do kościoła z tych samych powodw, dla ktrych udają się do karczmy: chcą się ogłupić, zapomnieć o swojej nędzy, wyobrazić sobie choć na chwilę, że są wolni i szczęśliwi. Całe to bezmyślne, nacjonalistyczne wymachiwanie flagami wskazuje na to, że sport jest kolejną metodą osiągnięcia tego samego stanu. Łatwiej jest zapomnieć, niż aktywnie brać udział w zwalczaniu niesprawiedliwości i nierwności. Wielu jednak nie dało się ogłupić. Organizacje biednych i pracujących nie są jednak tak łatwe do manipulowania jak wydawało się rządzącym. Przy stadionach powstają miasteczka namiotowe, pojawiają się masowe demonstracje, szykują się oglnokrajowe strajki, legalne lub nie. Pomimo wyzwisk i oskarżeń o "brak patriotyzmu" i masowych ograniczeń wolności słowa, z pewnością damy o sobie usłyszeć i będziemy mwić o niesłychanej niesprawiedliwości globalnej gry, ktra odbywa się kosztem życia tych, ktrzy wybudowali imperia i ktrzy w ostatecznym rachunku zniszczą te imperia.

PRECZ Z MISTRZOSTWAMI ŚWIATA!
DOŚĆ REPRESJI PAŃSTWA I NACJONALISTYCZNYCH PODZIAŁW!
NIECH ŻYJE WALKA LUDU PRZECIW WYZYSKOWI!

Zabalaza Anarchist Communist Front

Tłumaczenie przez http://cia.bzzz.net

Related Link: http://www.zabalaza.net/
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Rojava: Mensaje urgente de un compaero anarquista en Afrin
2005-2018 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]