Benutzereinstellungen

Neue Veranstaltungshinweise

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs

Es wurden keine neuen Veranstaltungshinweise in der letzten Woche veröffentlicht

Kommende Veranstaltungen

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs | Workplace struggles

Keine kommenden Veranstaltungen veröffentlicht

1 Mayis Bayram Değil İsyan Günüdür

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | workplace struggles | press release author Sonntag Mai 02, 2010 22:03author by Devrimci Anarsist Faaliyet - DAF Report this post to the editors

1 Mayıs 77 de yaşanan katliamdan 32 yıl sonra Taksim meydanı işçilere, emekçilere, devrimcilere açılmış oldu. İkiyüzbini aşkın kalabalık 1 Mayıs’a katılmak için gedi. 2007 den bu yana Taksim sokaklarını ve çevre semtlerini direniş ve mücadele alanına çeviren devrimciler bu yıl “biz kazandık” şiarıyla Taksim meydanını bayram alanına çevirmiş oldu.

130 yıl önce “günde 8 saat” talebiyle alanları dolduran ve tıpkı 32 yıl önce Taksim deki gibi herkesin hak ettiğini isteyen milyonlarca işçinin bugünse yoksulluğun ve açlığın terbiyesiyle 12-14 saat, güvencesiz ve insanca çalışmadan yoksun sefaletin içinde yaşam sürmesini kazanım olarak görmüyoruz.Toplumsal kölelik düzeni insan hayatını yok ediyorken bayramları değil, ancak isyanları kutlarız.Biz Anarşistler 2007 den bu yana Taksimi direniş alanı olarak gördük. Bu yıl ise 1 Mayıs için gelen yüzlerce işçi, emekçi ve direnişçiyle dayanışmak için, sözümüzü söylemek ve teslim olmamak adına alana girmemek için geldik.

Taksim meydanına giriş için üç ayrı koldan belirlenen güzergahlarda yüzlerce insan sabahın erken saatlerinde toplanmaya başladı. Devrmci Anarşist Faaliyet ve Lise Anarşist Faaliyet olarak saat 09:30 da Mecidiyeköy de toplanmak üzere buluşuldu. Kara bayraklarımız, “GÜNDE 8 SAAT” 1886-DAF ve BÜTÜN SOKAKLAR BİZİMDİR-Lise Anarşist Faaliyet yazılı pankartlarımızla 100 kişilik Anarşist kortejimizle, sloganlarımızla Taksim alanına doğru yüründü. “Bayram değil, isyan” sloganlarıyla devam eden yürüyüş arama noktasına gelindiğinde durdu.”Katil polis Taksimden defol” sloganları atıldı ve bir konuşma yapıldı.

Yapılan konuşma da; “Taksimde polisler, barikatlar, helikopterler, kameralar ve arama noktaları var. Taksim de devlet istemiyoruz ve arama noktalarından geçmiyoruz.Ekmek, adalet ve özgürlük istiyoruz ve bize ait olanları almak için büyüyen isyandan korkun efendiler, sefaletin kurtuluşu sizin yok oluşunuzdur.”denildi.

Kara bayraklarımızı, pankartlarımızı topladık ve Taksimden ayrıldık.

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
George Floyd: one death too many in the “land of the free”

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs | Workplace struggles | Press Release | tk

Mo 25 Jan, 11:35

browse text browse image

textYunanistan: Öğretmenlerin grevi üzerine 22:14 Mi 15 Nov by Yunanistan Anarşistler Federasyonu (OAE) 0 comments

OAE, emek mücadelelerinde bir eylem yöntemi olarak devrimci sendikacılığı öneriyor.

textNeden Sınıf Mücadelesi? Apr 11 by Şafak Eryılmaz 0 comments

Bu dergiyi alanların, alıp da okuyanların toplumda bir adaletsizlik olduğuna inandıkları açık. Peki ama bu adaletsizlik tam olarak nereden kaynaklanmakta ve nasıl aşılabilir? Mesele bu iki soruda düğümleniyor. Patırtı bunlarda çıkıyor. Bu sayıda “neden sınıf mücadelesi” sorusunu ele alıp, “nasıl bir sınıf mücadelesi” sorusunu sonraki sayılara bırakacağız. “Nasıl bir sınıf mücadelesi?” sorusuna dair bizim için önemli bir konu olan özyönetim meselesi üzerine mülksüzler’in bu sayısındaki yazıyı incelemek faydalı olacaktır.

text14 Aralık Eylemi: KESK dimdik ayakta (!) Mär 19 by -- 0 comments

Bir yeni Eğitim-Sen’li olarak çocukça bir hevesle gittiğim İstanbul, Saraçhane’deki 14 Aralık eylemine dair gözlemlerimi kısaca aktarayım. Sonrasında üç bin denen katılımcı sayısı bana daha az görünmüştü.

textTuzla Desan Tersanesi Direnişine Dair Gözlem ve Düşünceler Feb 26 by Metin Kılıç 0 comments

Kara Kızıl Notlar Ekim-Kasım-Aralık 2006 Sayısından alınmıştır.

imageTaşeronlaştırma Belgeseli Gösterimi Feb 14 by Ender Yılmaz 0 comments

Emek Araştırmaları ve Dayanışma Topluluğu tarafından hazırlanan Taşeronlaştırma olgusunu konu alan belgesel filmin ilk gösterimi 18 Şubat saat 18.30’da Taksim'deki TMMOB Makine Mühendisleri Odası toplantı salonunda olacak.

text Türkiye’yi Sarsan İki Gün Nov 01 by Volkan Yaraşır 0 comments

Kara Kızıl Notlar Dergisi'nin Temmuz-Ağustos-Eylül 2006 Sayısından Alınmıştır.

more >>

textYunanistan: Öğretmenlerin grevi üzerine Nov 15 OAE 0 comments

OAE, emek mücadelelerinde bir eylem yöntemi olarak devrimci sendikacılığı öneriyor.

© 2005-2021 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]